Ubytování Třeboň penzion BonTre

Novohradsko - 15 km od penzionu BonTre

Příroda Novohradských hor je krásná, zachovalá a člověkem nezničená. V roce 2000 byl vyhlášen Přírodní park Novohradské hory. Rozprostírá se na 162 kilometrech čtverečních, na kterých můžete poznávat krásy přírody, přírodní zajímavosti i historii. Pokud si naplánujete výlet do Novohradských hor v průběhu Vašeho ubytování v penzionu BonTre, doporučujeme návštěvu Novohradska jako cyklovýlet či výlet autem (pokud toho chcete stihnout více).

Co můžete v Nových Hradech a Novohradsku navštívit

 • Terčino údolí (také Tereziino údolí)
 • NPR Červené blato - naučná stezka pro pěší
 • Naučná stezka Buquoyská krajina
 • NPP Hojná voda
 • tvrz Cuknštejn
 • hrad nebo zámek v Nových Hradech
 • kostel svatého Petra a Pavla
 • Kraví hora
 • kostel Dobrá Voda
 • V blízkém okolí Nových Hradů pak můžete navštívit
  • Trocnov - památník Jana Žižky z Trocnova
  • Park exotických zvířat Dvorec u Borovan
  • Buškův hamr

Nové hrady byly ve středověku významnou pohraniční pevností, vždyť se nacházejí poblíž hranic s Rakouskem. Historické jádro je městskou památkovou zónou. Sídlo zde měl šlechtický rod Buquoyů.

Hrad

Můžete navštívit trasu č. I Hrad (buquoyské interiéry) a trasu č. II Byt panského úředníka (pohled do měšťanské domácnosti na počátku dvacátého století). Na III. prohlídkové trase si návštěvníci prohlédnou výstavu Rožmberské Novohradsko, parkán a hradní příkop.

Naučná stezka Buquoyská krajina

Smyslem naučné stezky je připomenout obyvatelům i návštěvníkům Nových Hradů historii a význam jak dochovaných architektonických a krajinných památek, včetně tehdejších obyvatel či správců dotyčných objektů. Stezka začíná u novohradské kovárny, pokračuje k hradu, dále přes náměstí k zámku a zámeckému parku, k bažantnici, ke Kapinosu a zpět k Údolí, do Tereziina údolí. Stezka končí u bývalé jízdárny v Nových Hradech.

Na dvaceti panelech instalovaných v Nových Hradech a jejich nejbližším okolí je představena celá řada dosud nepublikovaných historických skutečností zjištěných nejen na základě důkladných archivních rešerší, ale i díky vzpomínkám pamětníků.

Tvrz Cuknštejn

Najdete jí na samém konci Terčina údolí, byla postavena v letech 1488–1491. Stavba představuje jednu z nejlépe zachovaných pozdně gotických tvrzí pravidelného typu. Dominantou zříceniny je osmiboká věž, která spolu s obytnými budovami uzavírá malý dvůr.

Kostel Dobrá Voda

Barokní kostel je dominantou a za jasného počasí je vidětaž z Budějovicka, Třeboňska atd. Dobrá Voda byla pro svou mírně radioaktivní vodu a polohu lokality s nejčistším vzduchem v Čechách vyhledávána jako lázeňské místo. Byla nejnavštěvovanějším poutním místem v českobudějovické diecézi, kam přicházeli poutníci nejen z Čech a Rakouska, ale i z Bavorska, Moravy a z Uher.

Zajímavost: u kostela je do dvou malých kašen vyveden pramen čisté vody, která nepřetržitě teče. Voda je pitná a můžete si nabrat vodu do lahví, jak budete potřebovat, třeba na další pokračování po trase směr Kraví Hora.

Kraví hora

Kraví hora (původně Kamenná h.) patří k nezaměnitelným dominantám Novohradských hor.
Na jejím 953 metrů vysokém vrcholu najdete rozhlednu s točitým schodištěm a nádherným výhled do Novohradských hor. Rozhledna je volně přístupná po celý rok.

Výchozím bodem bývá nejčastěji Hojná Voda (dobrá možnost parkování), odtud pohodlně po zelené nebo strměji po červené (cca 1,5 km).

Buškův hamr

Hamr je jedním se tří zachovalých funkčních hamrů na území České republiky. Dnes je v objektu instalována stálá muzejní expozice hamernictví s jedinečnou kolekcí nářadí hamerníka. Konají se zde i příležitostné akce. Najdete ho nedaleko Trhových Svinů, cca 10 km od Nových Hradů.

Líbí se Vám krajina Novohradska? Přijeďte k nám do penzionu BonTre strávit svou dovolenou a udělejte si výlet na kolech na novohradsko. Pohodlné ubytování najdete v našem penzionu, kde si můžete uschovat i kola.

 

 

Patička webu

 

REZERVACE UBYTOVÁNÍ

 

Tel.: 736 676 609

 

 

Těšíme se na Vaši návštěvu!

 

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout