Muzea a expozice Třeboň a okolí

Máte rádi historii a tajemství? Rádi poznáváte nové věci a zajímavosti? Vyražte po Třeboňských muzeích a expozicích, v případě špatného počasí jsou ideální místem jak strávit volný čas. Některé z nich najdete přímo v Třeboni nedaleko penzionu BonTre, jiné v okolních městech a obcích.

Muzeum přírody v Třeboni - zámek

Je to moderně pojatá expozice, která vás seznámí s největšími atraktivitami Třeboňska. Dozvíte se zde o historii a technických zajímavostech třeboňského rybníkářství, z historie lázeňství. V expozici jsou voskové figuríny známých rybníkářů a další postavy, prozkoumat můžete třeba dutinu obřího dubu.

Ve videosále si můžete shlédnout dva zajímavé filmy.

Otevřeno:

 • duben – denně kromě pondělí od 09:00 do 17:00 hodin
 • květen až září – denně od 9 do 17:00 hodin
 • říjen – denně kromě pondělí od 09:00 do 17:00 hodin
 • listopad až březen – každou středu od 14.00 – 15.00 hodin

Vstup je ze zámeckého parku v Třeboni.


Muzeum Historie v Třeboni na náměstí

V muzeu si můžete prohlédnout obrazy Františka Líbala, Františka Volfa a Jana Kojana, tyto obrazy jsou majetkem města. V dalších místnostech je nainstalována fotografie tzv. Zmizelé Třeboně, dále expozice Stará škola a Odkaz středověké Třeboně. Můžete si zde prohlédnout i kopii gotické plastiky Třeboňské madony z roku 1400 a kopie obrazů Mistra třeboňského oltáře z let 1380 až 1390.

Muzeum najdete na hlavním náměstí, v prostorách staré radnice.

Otevřeno 1.6 - 31.10:

 • 10 – 17 h

Krčínovo akvárium

Nachází v blízkosti zámku Třeboň a je otevřeno každý den od úterý do neděle od 10 do 17 hodin. Expozice akvária zaujme dospělé i děti, pro které je připraven dětský koutek s možností malování po zdi nebo na papír.
Více informací >>

Vesnické muzeum v Kojákovicích

Jedná se o zajímavou expozici o venkovském životě v minulých staletích. K vidění jsou předměty denní potřeby, kroje, nářadí i hračky.

Muzeum také slouží jako infocentrum pro turisty a je zde přístup k internetu.

Otevřeno je hlavně v sezoně.


Malé Muzeum Piva

V tomto muzeu uvidíte třeba pivní láhve z Německa, Rakouska, Polska, Chorvatska, Itálie, Řecka, Holandska, Anglie…, ale i pivní etikety, tácky a dokonce z vybraných lze ochutnat některé druhy speciálních piv předních Evropských pivovarů.

Muzeum je otevřené od dubna do listopadu každý den od 17 do 20 hodin a najdete jej v obci Slavošovice, 10 km na JZ od Třeboně. Vstupné je dobrovolné.


Borůvková zahrada v Borovanech

V zahradě se nachází sbírka osm odrůd zahradních neboli kanadských borůvek. Borůvková zahrada je otevřena od začátku května do konce září v provozní době infocentra, letní čítárna ve výpujční době knihovny.

Borůvkovou zahradu najdete v Borovanech, které jsou vzdálené od našeho ubytování Třeboň BONTRE jen 16 km.


Regionální úzkokolejné muzeum Nová Bystřice

Muzeum se nachází v železniční stanici Nová Bystřice. Stálá muzejní expozice je rozdělena do dvou částí. V přízemí nádražní budovy návštěvníci naleznou autenticky zařízenou dopravní kancelář z období 1. republiky.

Druhá část expozice je umístěna v nedaleké budově bývalé výtopny z roku 1897. Můžete si zde prohlédnout typické nákladní vozy a nahlédnout do rekonstruované dílny,

Otevřeno:

 • červenec a srpen: 8:30 – 18.00 (denně)
 • červen, září, říjen: 9:00 – 17.00 (víkendy a svátky)

Muzeum československého opevnění – Klášter II

Muzeum se nachází 1,5 km východně od obce Klášter II u Nové Bystřice. Opevnění bylo vybudováno k obraně státní hranice v roce 1938. Zrenovovaný expoziční objekt je vybaven dobovým zařízením, výzbrojí a výstrojí československých vojáků. V okolí pevnůstky se nachází mnoho dalších nevybavených objektů i zachované zákopy z mobilizace roku 1938.


Provaznické muzeum v Deštné u Jindřichova Hradce

Provaznické muzeum se nachází v bývalé dílně jednoho z nejstarších provaznických rodů, je to jediné muzeum tohoto druhu v ČR. Seznáte se s historií provaznického řemesla, prohlédnout si můžete funkční stroje a nářadí na výrobu provazů od druhé poloviny 18. století až po dnešní dobu.

Náměstí Míru 95, 378 25 Deštná


Letecké muzeum v Deštné

Expozice představuje čsl.letce, kteří bojovali za 2.světové války, ale i rozvoj civilní a vojenské aviatiky především na jihu Čech.

Náměstí Míru 61, 378 25 Deštná

Muzeum fosilií v Roseči

Soukromé paleontologické muzeum v obci Roseč na Jindřichohradecku Vám představí milióny let staré kosti prehistorických zvířat, zkameněliny trilobitů, ryb, rostlin a další obdobné unikáty.

Roseč 3, 378 46 Roseč


Klášter Borovany

Navštivte bývalý augustiniánský klášter, kde je zpřístupněno Klášterní muzeum. Na fotografii je nově zrekonstruovaný objekt reprezantativní části kláštera - tzv. zámek.

V Borovanech dále doporučujeme >>


Tvrz Žumberk u Nových Hradů

Zde najdete expozici lidového malovaného nábytku 18. a 19. století, především z typických národopisných oblastí jižních Čech. Selský nábytek je zde doplněn také nábytkem panským. V sousedství tvrze stojí zajímavý čtyřlodní gotický kostel z poloviny 15. století.

Žumberk u Nových Hradů, 373 33 Nové Hrady

Otevřeno:

 • Období: duben
  • pondělí - pátek    zavřeno
  • sobota - neděle    09:00 - 17:00
 • Období: květen - červen
  • pondělí    zavřeno
  • úterý - neděle    09:00 - 17:00
 • Období: červenec - srpen
  • pondělí    zavřeno
  • úterý - neděle    09:00 - 18:00

Veteran Muzeum Jílovice

Muzeum historických vozidel je soukromé, a kromě prohlídek historických vozidel nabízí i další služby. Muzeum pořádá i vlastní veteránské závody. K nejvýznamějším patří Cesta kolem Světa, která se konává v Třeboni v srpnu.

Při zájmu o prohlídku (pro skupinu osob) kontaktujte majitele sbírky; kontakty naleznete na webu muzea: www.veteranmuzeumjilovice.cz


Jihočeské muzeum České Budějovice

Orientuje se na přírodní a společenské vědy. Expoziční a výstavní činnost je tradiční a hlavní formou prezentace jeho sbírkotvorné činnosti i badatelské práce.
Podrobné informace najdete na www.muzeumcb.cz

Dukelská 1, České Budějovice 370 51

 

 

rezervace

+420 736 676 609

 

 

 

adresa penzionu

Svobody 273
39701 Třeboň

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout