Muzea a expozice Třeboň a okolí

Máte rádi historii a tajemství? Rádi poznáváte nové věci a zajímavosti? Vyražte po Třeboňských muzeích a expozicích, v případě špatného počasí jsou ideální místem jak strávit volný čas. Některé z nich najdete přímo v Třeboni nedaleko penzionu BonTre, jiné v okolních městech a obcích.

Muzeum přírody v Třeboni - zámek

Je to moderně pojatá expozice, která vás seznámí s největšími atraktivitami Třeboňska. Dozvíte se zde o historii a technických zajímavostech třeboňského rybníkářství, z historie lázeňství. V expozici jsou voskové figuríny známých rybníkářů a další postavy, prozkoumat můžete třeba dutinu obřího dubu.

Ve videosále si můžete shlédnout dva zajímavé filmy.

Otevřeno:

 • duben – denně kromě pondělí od 09:00 do 17:00 hodin
 • květen až září – denně od 9 do 17:00 hodin
 • říjen – denně kromě pondělí od 09:00 do 17:00 hodin
 • listopad až březen – každou středu od 14.00 – 15.00 hodin

Vstup je ze zámeckého parku v Třeboni.


Muzeum Historie v Třeboni na náměstí

V muzeu si můžete prohlédnout obrazy Františka Líbala, Františka Volfa a Jana Kojana, tyto obrazy jsou majetkem města. V dalších místnostech je nainstalována fotografie tzv. Zmizelé Třeboně, dále expozice Stará škola a Odkaz středověké Třeboně. Můžete si zde prohlédnout i kopii gotické plastiky Třeboňské madony z roku 1400 a kopie obrazů Mistra třeboňského oltáře z let 1380 až 1390.

Muzeum najdete na hlavním náměstí, v prostorách staré radnice.

Otevřeno 1.6 - 31.10:

 • 10 – 17 h

Krčínovo akvárium

Nachází v blízkosti zámku Třeboň a je otevřeno každý den od úterý do neděle od 10 do 17 hodin. Expozice akvária zaujme dospělé i děti, pro které je připraven dětský koutek s možností malování po zdi nebo na papír.
Více informací >>

Vesnické muzeum v Kojákovicích

Jedná se o zajímavou expozici o venkovském životě v minulých staletích. K vidění jsou předměty denní potřeby, kroje, nářadí i hračky.

Muzeum také slouží jako infocentrum pro turisty a je zde přístup k internetu.

Otevřeno je hlavně v sezoně.


Malé Muzeum Piva

V tomto muzeu uvidíte třeba pivní láhve z Německa, Rakouska, Polska, Chorvatska, Itálie, Řecka, Holandska, Anglie…, ale i pivní etikety, tácky a dokonce z vybraných lze ochutnat některé druhy speciálních piv předních Evropských pivovarů.

Muzeum je otevřené od dubna do listopadu každý den od 17 do 20 hodin a najdete jej v obci Slavošovice, 10 km na JZ od Třeboně. Vstupné je dobrovolné.


Borůvková zahrada v Borovanech

V zahradě se nachází sbírka osm odrůd zahradních neboli kanadských borůvek. Borůvková zahrada je otevřena od začátku května do konce září v provozní době infocentra, letní čítárna ve výpujční době knihovny.

Borůvkovou zahradu najdete v Borovanech, které jsou vzdálené od našeho ubytování Třeboň BONTRE jen 16 km.


Regionální úzkokolejné muzeum Nová Bystřice

Muzeum se nachází v železniční stanici Nová Bystřice. Stálá muzejní expozice je rozdělena do dvou částí. V přízemí nádražní budovy návštěvníci naleznou autenticky zařízenou dopravní kancelář z období 1. republiky.

Druhá část expozice je umístěna v nedaleké budově bývalé výtopny z roku 1897. Můžete si zde prohlédnout typické nákladní vozy a nahlédnout do rekonstruované dílny,

Otevřeno:

 • červenec a srpen: 8:30 – 18.00 (denně)
 • červen, září, říjen: 9:00 – 17.00 (víkendy a svátky)

Muzeum československého opevnění – Klášter II

Muzeum se nachází 1,5 km východně od obce Klášter II u Nové Bystřice. Opevnění bylo vybudováno k obraně státní hranice v roce 1938. Zrenovovaný expoziční objekt je vybaven dobovým zařízením, výzbrojí a výstrojí československých vojáků. V okolí pevnůstky se nachází mnoho dalších nevybavených objektů i zachované zákopy z mobilizace roku 1938.


Provaznické muzeum v Deštné u Jindřichova Hradce

Provaznické muzeum se nachází v bývalé dílně jednoho z nejstarších provaznických rodů, je to jediné muzeum tohoto druhu v ČR. Seznáte se s historií provaznického řemesla, prohlédnout si můžete funkční stroje a nářadí na výrobu provazů od druhé poloviny 18. století až po dnešní dobu.

Náměstí Míru 95, 378 25 Deštná


Letecké muzeum v Deštné

Expozice představuje čsl.letce, kteří bojovali za 2.světové války, ale i rozvoj civilní a vojenské aviatiky především na jihu Čech.

Náměstí Míru 61, 378 25 Deštná

Muzeum fosilií v Roseči

Soukromé paleontologické muzeum v obci Roseč na Jindřichohradecku Vám představí milióny let staré kosti prehistorických zvířat, zkameněliny trilobitů, ryb, rostlin a další obdobné unikáty.

Roseč 3, 378 46 Roseč


Klášter Borovany

Navštivte bývalý augustiniánský klášter, kde je zpřístupněno Klášterní muzeum. Na fotografii je nově zrekonstruovaný objekt reprezantativní části kláštera - tzv. zámek.

V Borovanech dále doporučujeme >>


Tvrz Žumberk u Nových Hradů

Zde najdete expozici lidového malovaného nábytku 18. a 19. století, především z typických národopisných oblastí jižních Čech. Selský nábytek je zde doplněn také nábytkem panským. V sousedství tvrze stojí zajímavý čtyřlodní gotický kostel z poloviny 15. století.

Žumberk u Nových Hradů, 373 33 Nové Hrady

Otevřeno:

 • Období: duben
  • pondělí - pátek    zavřeno
  • sobota - neděle    09:00 - 17:00
 • Období: květen - červen
  • pondělí    zavřeno
  • úterý - neděle    09:00 - 17:00
 • Období: červenec - srpen
  • pondělí    zavřeno
  • úterý - neděle    09:00 - 18:00

Veteran Muzeum Jílovice

Muzeum historických vozidel je soukromé, a kromě prohlídek historických vozidel nabízí i další služby. Muzeum pořádá i vlastní veteránské závody. K nejvýznamějším patří Cesta kolem Světa, která se konává v Třeboni v srpnu.

Při zájmu o prohlídku (pro skupinu osob) kontaktujte majitele sbírky; kontakty naleznete na webu muzea: www.veteranmuzeumjilovice.cz


Jihočeské muzeum České Budějovice

Orientuje se na přírodní a společenské vědy. Expoziční a výstavní činnost je tradiční a hlavní formou prezentace jeho sbírkotvorné činnosti i badatelské práce.
Podrobné informace najdete na www.muzeumcb.cz

Dukelská 1, České Budějovice 370 51

 

Festival Okolo Třeboně začíná

Srdečně Vás zveme na tradiční festival Okolo Třeboně 2020, který bude probíhat  na přelomu červena a července a dále pak bude pokračovat v dalších měsích nejrůznějšími koncerty.

 

Na co se letos můžete těšit?

více

ČERVENEC 2020 V TŘEBONI

I po náročném období dubna a května se v červenci v Třeboni bude konat pousta lákavých akcí a zajímavostí, vybrat si můžete z široké nabídky koncertů, divadelních představení pro dospělé i děti, těšit se můžete na tradiční slavnosti Jakuba Krčína a Pivní slavnosti Regentu.

 

Na co se dále můžete těšit?

více

DŘEVĚNÉ ZOO V TŘEBONI

NOVÝ TIP - od června 2020 je v Třeboni nová atrakce, která je určena rodinám s dětmi na adrese U Světa 333 (bývalá Plucarka, vedle městské pláže v Třeboni)

Video z penzionu

Počasí v Třeboni

 

ceník ubytování Třeboňfotogalerie ubytování Třeboňkontakty penzion BonTreUbytování Třeboň penzion BonTrerezervace pokojefotogalerie apartmánůTřeboň a okolí
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace Rozumím