Ubytování Třeboň penzion BonTre

Veselí nad Lužnicí

Jihočeské město najdete na soutoku řek Lužnice a Nežárky, poblíž pěti pískoven (říká se jim také jezera) leží písečný přesyp, známý jako Jihočeská poušť nebo Česká Sahara. Na náměstí ve Weisově domě si můžete prohlédnout muzeum, k výletům láká přírodní rezervace Veselská blata.

V létě bývá Veselí častou zastávkou vodáků, plavících se po Lužnici a Nežárce. Veselské pískovny jsou rájem rybářů, v létě jsou vhodné ke koupání i pro vodní sporty. Mezi oblíbené výletní cíle v okolí patří přírodní rezervace Borkovická a Veselská blatanaučnou stezkou, vedoucí po dřevěných chodníčcích.

První zmínky o Veselí pocházejí z roku 1259.

K vidění jsou zde i zajímavé památky:

 • na protáhlém náměstí v historickém centru města stojí za vidění kostel Povýšení svatého Kříže
 • řada renesančních domů v čele s radnicí a muzeem s psaníčkovými sgrafity
 • Weisův dům s expozicí vás seznámí rovněž s národopisem blat, historií veselských cechů, bytovou kulturou typického maloměsta a spatříte i zajímavou sbírku palných a chladných zbraní z 19. století.
 • Naučná stezka Veselské pískovny
 • Poštovský dům - je to dům č. 22 na náměstí T. G. Masaryka. Základy domu jsou gotické a je zde i začátek chodby, která dle pověstí vedla ke kostelu.
 • CHKO Třeboňsko
 • pískovcová socha T.G. Masaryka
 • socha Sv. Václava, barokní socha Sv. Jana Nepomuckého a renesanční radnice na Masarykově náměstí

Veselí nad Lužnicí je mimojiné významným železničním uzlem, na 4. železniční koridor zde navazují tratě spojující Veselí n. Lužnicí s Třeboní a Českými Velenicemi a s Jindřichovým Hradcem, Jihlavou, Brnem a Prahou. Díky tomu s k nám můžete vypravit třeba vlakem a pohodlně dojedete až do Třeboně.

Veselí nad Lužnicí najdete od našeho ubytování v Třeboni BonTre 22 km, doporučujeme i jako tip na výlet na kole.


DALŠÍ TIPY VE VESELÍ

Naučná stezka Veselské pískovny

Na trase dlouhé sedm kilometrů najde návštěvník 14 zastavení, kde jsou umístěny informační tabule, upozorňující na výskyt jedinečných a většinou i chráněných druhů rostlin a živočichů.

Každoročně opakující se sportovní akce:

 • Červenec – Veselská hodinovka – rekreační vytrvalostní plavecké závody
 • Srpen – Betonový muž a žena – rekreační triatlon – 500 m plavání, 20 km jízda na kole, 7 km běh
 • Září – Vodácký triatlon EPPI – rekreační triatlon navazující na nejstarší triatlon na světě Eppie´s Great Race v Sacramentu v Kalifornii – 3 km běh, 12 km horské kolo, 2 km loď

Greenway Selského baroka u Veselí nad Lužnicí

Na 36 kilometrové trase, která je značena žlutými cyklistickými značkami v podobě zdobného štítu místního venkovského stavení, můžete poznat místní krajinu a její historii, přírodu, kulturu i tradice. Okruh vede převážně po rovině, po okresních asfaltových silnicích. Výchozím místem je město Veselí nad Lužnicí, trasa prochází vesnickými památkovými rezervacemi Mažice, Zálší, Klečaty, Komárov, Vlastiboř a Záluží a vesnickými památkovými zónami Svinky a Borkovice (vyhlášeny v roce 1995), které si nejvíce zachovaly původní ráz a kde majitelé většiny usedlostí udržují svá stavení v původní podobě.

Veselí n.L. – Žíšov – Borkovice – Sviny – Mažice – Zálší – Klečaty – Komárov – Svinky – Vlastiboř – Záluží – Dráchov – Veselí n.L.

Zajímavosti na trase:

 • Národopisná expozice Blatská kovárna - Původní blatská světnice, černá kuchyně, kovárna, expozice loutek. Možnost ubytování, prodej suvenýrů, pohlednic, občerstvení. Květen až srpen denně 10 – 18 h, září až duben denně mimo pondělí. Tel.: 736 157 722.
 • Blatské muzeum ve Veselí nad Lužnicí, náměstí.
 • Svinenský morový krchůvek, leží asi půl kilometru východně od obce Sviny a východně od odbočky ze silnice Veselí nad Lužnicí - Sviny na Kunratice.
 • Jezdecký klub Dolli Zálší - Radmila Líkařová, Zálší 3, 391 81 Veselí n.L. Tel.: 606 114 004, likarzalsi@volny.cz
 • Jezdecký oddíl Blaťák Mažice - Tel.: 381 580 086, 608 531 394, 776 322 784
 • Keramika U Kočků - Jana Radostová, Sviny 99, 391 81 Veselí n.L.
 • Tel.: 381 582 199, janaradostova@seznam.cz
 • Hospoda Na Kovárně v Mažicích - Stylové prostředí s příjemným venkovním posezením, studená jídla, minutky. Tel: 775 682 294.
 • Hospoda U Šesti strun v Zálší, tel.: 775 912 611

www.greenways.cz

Na kole po vodě jedině na Třeboňsku

Na některých pískovnách se můžete projet na kole. Kola jsou vhodná od 8 let do 90 let, menší děti můžete vézt v dětské sedačce. Na rozdíl od loďky je kolo téměř nepřevrhnutelné.

Pokud byste měli zájem o tento skvělý zážite, stačí zavolat na uvedené telefoní číslo a domluvit se. Organizátor pro Vás může dojet a po vyjížďce Vás odveze zpět do penzionu. Na začátku vyjížďky Vás informují o tom, co na trase uvidíte a pak už se s rodinou či přáteli můžete vydat vstříc dobrodružství.

Starcounter
Blatské 584
391 81 Veselí nad Lužnicí
tel.: 731 556 193

Patička webu

 

REZERVACE UBYTOVÁNÍ

 

Tel.: 736 676 609

 

 

Těšíme se na Vaši návštěvu!

 

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout